Tervishoid, arstid

Tervishoiutöötajate palk: 8 erakonna valimisprogrammide ülevaade

Ülevaade —

Kriisiuuringute Keskus koostas XV Riigikogu valimiste eel ülevaate tervishoiuvaldkonna personali palgatõusu lubadustest kaheksa erakonna valimisprogrammis. Ülevaatest selgub, et pooled erakonnad konkreetsetest palgamääradest ei räägi eelistades ebamäärasust ning kaks erakonda ei ole tervishoiutöötajate palkade tõstmist üldse valimisprogrammi lisanud.

Tervishoiutöötajate palk on sektori personali motiveerituse, tööl jätkamise ja ka Eestisse naasmisel võtmetähtsusega teema. „Tervishoiu rahastamine vajab küll laiemat diskussiooni ja tegusid ka näiteks erakorralise meditsiini probleemide lahendamisel, ent üheks kõige kiiremaks lahenduseks sektoris töötavate inimeste motiveerimisel on nende vääriline tasustamine. Kui uurisime, mida erakonnad selleks järgmise parlamendi ametiaja jooksul teha lubavad, selgus, et pilt on ainuüksi lubaduste tasemel suhteliselt segane,“ sõnas Kriisiuuringute Keskuse juht Hannes Nagel.

Ülevaatest selgub, et palgatõusu lubatakse kohati erialade kaupa. „Nii keskenduvad
Sotsiaaldemokraadid hooldustöötajate palga miinimumpalgaga võrdsustamisele, Eesti aga 200 eriõdede palga 2500 euroni tõstmisele. Konkurentsivõimelist või väärikat töötasu ning palgakasvu ilma summasid või palgatõusu määra välja toomata lubavad kõigile tervishoiutöötajatele aga Keskerakond, Reformierakond ja Isamaa,“ märkis Nagel. „EKRE lubab aga luua tingimused, et Eestis hariduse saanud tervishoiutöötajad jääksid Eestisse. Rohelised lubavad seejuures panustamist nii tõhusamasse ennetusse kui arstide-õdede järelkasvu tagamisse.“

Ülevaates analüüsiti Reformierakonna, Erakond Isamaa, Erakond Eesti 200, Erakond Eestimaa Rohelised, Erakond Parempoolsed, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna, Keskerakonna ja Sotsiaaldemokraatide valimisprogramme.

MTÜ Kriisiuuringute Keskus loodi 2022. aastal eesmärgiga populariseerida, arendada kriisijuhtimise valdkonda ning algatada valdkondlikel teemadel ühiskondlikke debatte.

Koostatud ülevaatega saab tutvuda SIIN.

Jaga postitust: