Soome renoveerib teist korda põhjalikult Niemenmäe varjendit

Venemaa sõjaline agressioon Ukrainas on pannud soomlased mõtlema oma varjendite seisukorrale. Praegu on Helsingis Niemenmäes üks riigi üle 50 000 varjendist renoveerimisel. Varjend valmis juba 1960ndatel aastatel, millele tehti 2000ndate alguses täisrenoveerimine.

Munkkiniemis renoveerib ja vahetab linn Niemenmäki varjendi tehnosüsteeme ja teise kriiside ajal kaitset pakkuvaid seadmeid. Helsingis asuv Munkkiniemi kuulub linna jõukamate linnaosade hulka, mida iseloomustab suhteliselt suur rootsikeelsete elanike osakaal, ca 12 protsenti. 

Projekt, mis algas 2023. aasta mai alguses peaks plaanikohaselt lõppema 2024. aasta algul. Kuigi suurem osa töödest toimub siseruumides, on kaevetööd ja nendega seotud juhtmestiku paigaldamine planeeritud teostada maapeal pargi- ja tänavapiirkonnas. Lisaks sellele tehakse töid kolme elamu krundi territooriumil.¹

Niemenmäe üldine tsiviilkaitse varjend on tüüpiline soome jagatav maa-alune varjend.² Kaasaegne tsiviilkaitse varjend, mis on töökorras, pakub kaitset sõjaliste ohtude, hoonete kokkuvarisemise, ioniseeriva kiirguse ja ohtlike ainete eest. Soome elanikkonnakaitse varjendid on tähistatud rahvusvahelise tsiviilkaitse embleemiga – sinine kolmnurk oranžil taustal.

Seevastu Eestis kasutatakse sama sümbolit niinimetatud asendustoote (nn avalik varjumiskoht) tähistamiseks, mis ei tähista varjendit ega vasta ühelegi päris varjendi standardile. Selline riiklikult toetatud lähenemine, millel ei ole maailmas analooge, on ohtlik ja taunitav.


Allikad:

¹ (Anon.), 2023. Niemenmäki emergency shelter to be restored. The city of Helsinki, May 4, 2023. (kasutatud 17.11.2023).
² (Anon,), 2023. Niemenmäki common civil defence shelter. The Finnish Digital and Population Data Services Agency. November 17, 2023. (kasutatud 17.11.2023).

Jaga postitust: