Varjendid ja varjumiskohad: 8 erakonna valimisprogrammide ülevaade

Koostasime ülevaate varjendite ja varjumiskohtade teemast valimisprogrammides. Dokumendist selgub, et varjendite ja varjumiskohtade lubaduste osas erinevad lubadused märkimisväärselt. Mõned erakonnad ei puuduta 2023. aasta Riigikogu valimiste valimisprogrammis varjeehitiste temaatikat üldse. 

 

Varjendid ja varjumiskohad on tsiviilkaitse üheks olulisimaks esmaseks turvaelemendiks. Vajadus tsiviilkaitset võimaldava objektide ja taristu järele on eriti akuutne Ukraina vastu peetava sõja näitel. „Teadlik otsus eirata varjendite temaatikat on kestnud aastakümneid. Seetõttu oleme keerulises olukorras, kus neid lihtsalt ei ole. Selleks, et paremini hoomata parlamenti kandideerivate erakondade vaateid varjeehitiste valdkonnas, koostasime valijale mõeldes seisukohtade ülevaate,“ sõnas Kriisiuuringute Keskuse juht Hannes Nagel.

Kriisiuuringute Keskuse koostatud ülevaade toob esile erakondade valimislubaduste kalduvust elamufondi omanike ebavõrdsele kohtlemisele. Lisaks tõstatuvad küsimused tulevaste ülesannete ja kohustuste jagunemises. Ebamäärasust esineb ka varjeehitiste rajamise toetamise ja nende põhimõtete osas. „Kõige detailsemalt kirjeldavad valmisprogrammides varjeehitiste arendamise plaane Sotsiaaldemokraadid ja Keskerakond. Murelikuks teeb eelkõige asjaolu, et mõne erakonna jaoks pole varjetemaatikat peetud valimisprogrammi vääriliseks. Samas on seekordsed Riigikogu valimised tsiviilkaitse jaoks märgilise tähendusega,“ lisas Nagel.

Ülevaates on fookuses lubadused seoses varjendite ja varjumiskohtadega. Täpsemalt saab varjumise kohta lugeda Päästeameti veebilehelt.

Ülevaates analüüsiti Reformierakonna, Keskerakonna, Isamaa, Eesti 200, Erakond Eestimaa Rohelised, Erakond Parempoolsed ning Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna ja Sotsiaaldemokraatide valimisprogramme.

Koostatud ülevaatega saab tutvuda siin.

Jaga postitust: