Andsime TV3 uudistes varjendite ja elanikkonnakaitse teemalise intervjuu

3. aprillil oli TV3 õhtuses uudiste saates külas Kriisiuuringute Keskuse juht Hannes Nagel ning teemaks oli peamiselt elanikkonnakaitse, ent küsimused puudutasid ka Eesti elanike varjumist ja toimetulekut kriisides.

Tõime saates taaskord välja, et Eesti riigi kaitse koosneb mitte ühest vaid kahest komponendist – elanikkonnakaitsest ja sõjalisest riigikaitsest. Tähelepanuta on pea täielikult jäetud esimene pool, mistõttu puudub süsteem ja võimalused selle loomiseks püsirahastuse puudumise tõttu.

Ühtlasi puudub tänaseni riigis poliitiline kokkulepe sellest, et Eesti elanike kaitse ehk tagala, kus Kaitsevägi ammutab reserviste ja ressursse vabariigi kaitsmiseks, kaitse on prioriteet. Ukraina kaitsesõjakogemus Venemaa vastu näitab just tagala kaitse kriitilisust.

Olukorra selguse huvides laskusime ka detailidesse lihtsate näidete abil, nt varjend ja varjumiskoht on kaks erinevat asja ning miks on püsirahastuses kokkuleppe saavutamine kriitilise tähtsusega:

  • avalikud varjumiskohad on kohad avalikus ruumis, kuhu inimestel on võimalik ajutiselt varjuda. Need ei sobi aga pikaajaliseks peatumiseks;
  • varjendi puhul on tegemist allmaarajatisega, millel on spetsiifilised insenertehnilised nõuded. 
  • püsirahastuseta ei ole põhimõtteliselt võimalik Eestis luua reaalset ja toimivat tsiviilakitsesüsteemi.

Kordame üleskutset Eesti erakondadele – elanikkonnakaitsega tegelema hakkamiseks on nüüd juba viimane aeg. Saadet saab vaadata (intervjuu algus 00:09:08 ja lõpp 00:14:14) siit

Jaga postitust: