KRIISIINNOVATSIOON | India aeromobiilne kokkupandav välihaigla

India on välja arendanud ja loonud kokkupandava konstruktsiooniga välihaigla, mida saab helikopteriga katastroofipiirkonda transportida ja õhust allaheitena maapeal kokku panna kiiremini kui keskmist kodus olevat mööblieset.

Kompaktse välihaigla püstitamine võtab tunnijagu aega, mille järel on kirurgidel võimalik alustada operatsiooniga. See koosneb väikestest meditsiiniseadmeid täis pikitud kuubikutest hõlmates sealjuures ka miniröntgeni ja ultraheli seadmeid ning töötab päikesepatarei generaatori baasil. Täpsemalt on haiglavarustus jaotatud ära 72 veekindla kuubiku vahel, millest igaüks kaalub alla 15 kg ning mõõtmetelt väikesed (38 cm x 38 cm x 38 cm). Need kuubid on varustatud telkide ja spetsiaalselt kavandatud meditsiinivarustusega (nt anesteesiapakett sisaldab ravimeid selliste seisundite nagu südameinfarkt ja krambid jaoks jms).

Haiglakuubikuid saab transportida konfliktipiirkondadesse või loodusõnnetustest, näiteks üleujutustest ja maavärinatest mõjutatud paikadesse ka kaugetes piirkondades. Lisaks sellele on need piisavalt vastupidavad, et taluda lennukite või helikopterite pealt allaheitmist. Viie väljaõppinud inimesega on võimalik toimiv haigla püstitada ligemale tunniga, mis võimaldab arstidel tegeleda vigastustega ja sooritada ka elupäästvaid operatsioone.

Iga haiglaüksus suudab ravida kuni 200 patsienti, teostada 20 operatsiooni ja läbiviia 72 uuringut (25 samaaegselt).¹ Samuti saab seal majutada 100 inimest kuni 48 tunniks.² Toote innovatsioon seisneb selle kerges konstruktsioonis, mis võimaldab pakkuda olulist arstiabi keerulistes ja kaugetes piirkondade, kus kiirel abil on kriitiline tähtsus.

See väikehaigla, mis on suuteline tegutsena hädaolukordadest kuni operatsioonideni, näiteks tulekahju, sõja, üleujutuse, aga ka maavärina korral, on loodud pakkuma igat liiki kannatanutule kohest tasemel ravi. Aarogya Maitri Aid Cube (eesti k. abikuubik), mida esitleti ametlikult detsembri alguses, sisaldab kompaktset intensiivraviüksust, operatsioonisaali ja mitmesuguseid seadmeid, nagu kaasaskantavad röntgen- ja ultraheli-aparaadid ning ventilaatorid.3

Selle energiaallikaks on päikesepaneelidel põhinev generaator, samuti on tagatud veevarustus ja toiduvalmistamise võimalus. See haigla on osa laiemast tervishoiualasest algatusest, mille eesmärk on aidata loodusõnnetustest mõjutatud madala sissetulekuga riike.

Kus selline innovatsioon võiks leida praktilist kasutust?

Nende õhust heidetavate kuubikute kohandatavus ja ristkasutatus muudavad need arvestatavaks võimekuseks. Näiteks kui kohapeal on esmane vajadus elupäästva operatsiooni järele, saab operatsioonisaali esmalt kokku panna vaid 12 minutiga, võimaldades arstidel alustada operatsiooni, samal ajal kui ülejäänud kuubikuid üles seatakse.

Kui 60 kuubiku sisu on fikseeritud, siis ülejäänud 12 kuubiku sisu on võimalik kohandada vastavalt erinevatele olukordadele. Sisustuse ja disaini väljatöötamiseks kulus aastajagu koostööd arstide, sõjaväe meedikute, inseneride ja disaineritega. Iga kuubik on nii vee- kui korrosioonikindel, aga ka kukkumiskindel kuna nende allaviskamist on katsetatud nii helikopteritelt kui droonidelt.

Lisaks sellele on kuubikus tahvelarvuti, mis on programmeeritud paigaldamise käigus tekkivate vigade tuvastamiseks, kusjuures häiresüsteem aktiveerub, kui moodulisse paigaldatakse valesi seadmeid. Lisaks sellele on olemas ka nutirakendus, mis aitab kasutajatel kiiresti leida kuubikutes olevaid varustusesemeid, jälgida nende kasutamist ja aegumistähtaegu ning tagada valmisolekut tulevasteks lähetusteks.

Alates 12. detsembrist on India oma ülemaailmse humanitaarprogrammi raames üle andnud selliseid kuubikuid nii Sri Lankale kui Myanmarile.4 Vahest tasub siinkohal ka Päästeametil sellist innovatiivset võimekust katsetada Eesti oludesse kohandatuna ja sobivusel ka soetamist, et arendada Eesti elanikkonnakaitse võimekust?
 

Allikad:

¹ Thakur, A. 2023. India unveils world’s first portable hospital, can treat 200 patients. The Tribune, 02.12.2023 (kasutatud 12.12.2023).
² [Anon.], 2023. India Unveils World’s First Rapid-Deploy Portable Hospital. India Times, 05.12.2023 (kasutatud 12.12.2023).
3 ANI News. (2023, December 2). India launches world’s first indigenous portable hospital ‘Aarogya Maitri Aid Cube’ [Video]. YouTube (kasutatud 12.12.2023).
4 Dhillon, A. India unveils flatpack field hospital that can be airdropped to disaster zones. The Guardian, 08.12.2023 (kasutatud 12.12.2023).

Jaga postitust: