Rääkisime Vikerraadio “Vikerhommik” saates kriisideks valmisolekust

23. oktoobril oli Vikerraadio “Vikerhommik” saates külas Kriisiuuringute Keskuse juht Hannes Nagel ning teemaks oli kriisideks valmisolek, ent küsimused puudutasid ka elanikkonnakaitset ja selle hetkeseisu Eestis. 

Kui tundub, et kriisiks valmistumisest on juba aastaid valjul häälel räägitud, siis kuidas on võimalik, et üks keskmine torm viib suure osa Eestist nädalaks rivist välja? Kas me oleme üldse tõsiseks kriisiks valmis?

Tõime saates välja, et Eesti kriisijuhtimist ja elanikkonnakaitset on täna võimalik mõõta vaid teljel probleemne-puudulik. Oktoobrikuu tormid, kus inimesed jäid nädalaks elektrita, näitasid, et meil on keeruline juba tormide kriisijuhtimisega toime tulla. 

Eraldi tuli jutuks ka Kopli komando sulgemise absurdsus, millele on korduvalt tähelepanu juhtinud ka Eesti Päästeala Töötajate Ametiühing, aga ka Tallinna linn ja Põhja-Tallinna linnaosa üks suuremaid ettevõtteid BLRT.

Selleks, et riigikaitse saaks olla laiapindne, on vaja näha riigi ja elanike kaitset kui tervikut, mitte kui kahte täiesti erinevat ja omavahel mitteseotud valdkonda. Üks täiendab teist, kumbki ei saa eksisteerida ilma teiseta. Kahjuks praktiseeritakse Eestis viimast, täiesti vastuolulist lähenemist, kus inimesed on ilma tsiviilkaitsesüsteemita ja tsiviilelanikke justkui julgustatakse olema väljas vaid iseenda eest.

Kui sõjaväes on selline lähenemine arusaadavatel põhjustel välistatud, siis millegipärast usub riigi juhtkond, et elanikkonnakaitse on iseenesestmõistetav nähtus, mis tekib ja organiseerib end iseenesest nagu võlu väel. Päris nii see ikka ei ole. 

Saadet saab kuulata siit!

(Pildi allikas: Kirke Ert/ERR).

Jaga postitust: