Esinesime Itaalias IRSPM 2025 konverentsil ettekandega

Kriisiuuringute Keskuse kaasalgataja, TalTechi nooremteadur-doktorant Anne-May Nagel esines 7.-10. aprillini toimunud IRSPM konverentsil ettekandega, mis keskendus kriisijuhtimise koosloomelisusele Lääne-Eesti 2022. aasta reostuskriisi näitel.

IRSPM (International Research Society for Public Management) aastakonverents toimus sel korral Itaalias, 1088. aastal asutatud Euroopa vanima ülikooli ehk Bologna ülikooli juhtimisel. Konverentsi peateemaks oli sel korral „Kodanikuaktiivsus ja sotsiaalne kapital kaasaegses avalikus halduses: sotsiaalse võrdsuse ja keskkonnasäästlikkuse väljakutsete lahendamine“. „Pidasime ettekannet kriisijuhtimisele pühendatud sessioonis, mille juhid olid Tampere ülikoolist Soomes, Adgeri ülikoolist Norras ning Brasiilia sõjaväe ülemjuhatuse ja kindralstaabi kolledžist,“ sõnas Nagel.

Ettekanne keskendus kriisilahendamisele kui koosloomelisele protsessile ning küsis, millised on ühe eduka kodanikke kaasava kriisilahendamise eeldused. „See ettekanne keskendus Lääne-Eesti kolme aasta tagusele reostuskriisile, kus Vormsi, Hiiumaa, hiljem ka Haapsalu rannikule jõudis suur kogus tundmatust allikast pärinevat masuuti. Koostöös kogukonnaga suudeti kriis lahendada niivõrd edukalt, et see sündmus pälvis hiljem Lääne-Eesti päästekeskuselt aasta teo auhinna,“ lisas ta.

Ettekande aluseks olevatest andmetest kirjutatakse ka teadusartikkel, mis toob esile eduka koosloomelise kriisijuhtimise eeldused. Olulisena tõi Nagel esile, et konkreetne kriisitüüp peab võimaldama kogukonna kaasamist ning see ei ole alati võimalik. „Ka iga rannikureostus ei võimalda kodanikke kaasata – mõnel puhul võib randa uhutud kemikaal olla niivõrd mürgine, et kodanikke ei ole nende ohutuse tagamiseks reostuse kõrvaldamisse kaasata. Lisaks tõid meie teadustöö tulemused esile, et kodanike kaasamise eelduseks on ka kriisi piisav tõsidus – kogukond peab tajuma, et nende abi on vajalik.“

Nageli ettekanne oli osa paneelist P22 – Julgeolek, kaitse ja kriisihaldus: valitsemise, poliitika ja vastupanuvõime hindamine polükriisi ajastul, mille kohta saab rohkem lugeda siit.

Foto: IRSPM konverentsi ettekanne Itaalias (Kriisiuuringute Keskus, 2025).

Jaga postitust: